Altın Koza’dan tabiata hürmet duruşu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

29. Memleketler arası Adana Altın Koza Sinema Şenliği bu sene, sürdürülebilirlik temasıyla iklim krizi ve tabiata dikkat çekti.

29. Milletlerarası Adana Altın Koza Sinema Şenliği, bu yılın teması olarak belirlenen sürdürülebilirlik başlığıyla iklim krizine ve tabiata, şenlik müddetince gerçekleştirilen özel seçkiler, etkinlikler ve iş birlikleriyle dikkat çekti.

Festivalde bu yıl ekolojik meselelerinin ele alındığı özel bir belgesel seçkisi hazırlandı. ‘’Ormanların Kurtarıcısı, Buz Bölümü Parkı, Bölge, Hassas Konu ve Dünyanın Bütün Nefesleri’’ isimli belgeseller “Sürdürüle-mez” başlığı altında özel bir kısımla seyircilerin beğenisine sunuldu.

Festival müddetince hazırlanan basılı malzemeler ile ilgili de çalışma yapan Altın Koza idaresi şenlikte kullanılan basılı gereçleri yüzde yüz geri dönüştürülebilir materyallerden üreterek iklim krizine karşı dikkat çekti.

Festivalin ulaşım sponsorlarından TEMSA ile de bu tema kapsamında bir iş birliğine imza atarak örnek oldu. Altın Koza, yaptığı bu iş birliğiyle, şenlik konuklarının kent içi ulaşımında kullanılmak üzere elektrikli araçlar tahsis etti.

Festival, tüm bu projelerin yanı sıra bu sene çocuklar için başlattığı ‘’Her Çocuk Bir Fidan’’ temasıyla oluşturulan ‘’Altın Koza Hatıra Ormanı’’ ile de tabiata hürmet duruşunu gösterdi. Çocuk aktifliklerine ve sinema gösterimlerine iştirak sağlayan her çocuk için Adana Sarıçam’da toplamda iki bin adet fidan dikildi. Altın Koza ve TEMSA iş birliğiyle tahsis edilen elektrikli araçlarla fidan dikimine giden çocuklar, ‘’Geleceğimizi Yeşertiyoruz’’ mottosuyla tabiata hürmet duruşunda bulundular.

Adana Büyükşehir Belediyesi ve Altın Koza Sinema Şenliği’nin katkılarıyla Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen, Adana Sarıçam’da bulunan ve geçtiğimiz yıl yangın sebebiyle kaybettiğimiz ormanlık alanda yapılan fidan dikimiyle yine ağaçlandırılan alana ‘’Altın Koza Hatıra Ormanı’’ ismi verildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Gündüz Bakımevi’nin minik öğrencileri tarafından gerçekleştirilen fidan dikim gününe elli öğrenci ve öğretmenlerinin yanı sıra, Altın Koza A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Orhan, Şenlik Yürütme Heyeti Üyesi İnanç Kıraç ve Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Daire Lideri Mahmut Göğebakan da katıldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Artvin Haber, Artvin Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!