Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörlüğü’nden Basın Açıklaması

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörlüğü’nden Basın Açıklaması
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bazı basın organlarında ve sosyal medya hesaplarında 27/09/2022 tarihinde yer alan “Yurt Yerine Saray Yaptırdı” başlıklı haberde, Artvin Çoruh Üniversitesine yönelik olarak habercilik etiğinden uzak, art niyetli bir yaklaşım ile kamuoyunu yanlış yönlendirmek amacıyla gerçeğe aykırı ve asılsız iddialara yer verilmiştir. İlgili haberde yer alan içerikler tamamen gerçek dışı, uydurma ve algı oluşturmak üzere hazırlanmış olduğundan kamuoyunun doğru şekilde bilgilendirilmesi ve gerçeklerin kayda geçmesi adına bu bilgilendirme metni hazırlanmıştır. 

Haberde bahsi geçen ve Üniversitemiz Merkez Yerleşkesinde bulunan Rektörlük binası yanındaki yurt inşaatı, Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından başlatılmıştır. Yurt inşaatının bulunduğu arazi Üniversitemiz Merkez Yerleşkesi sınırları dışında kalmakta olup Üniversitemizin haberde bahsi geçen yurt ve yurdun inşa süreci ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır. 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararanamesi’nin “Görev” başlıklı 184/ğ maddesine göre “Yurt yapmak, yaptırmak, işletmek, işlettirmek, desteklemek ve yurt hizmetlerine ilişkin usul ve esasları belirlemek” Gençlik ve Spor Bakanlığının uhdesindedir.

Haberde Rektörlük binası için “saray” ifadesinin kullanılması art niyetli ve ilin güzide kurumlarından biri olan Artvin Çoruh Üniversitesini karalamaya yöneliktir. Üniversitemiz Rektörlük binasının kamu kurum ve kuruluşlar tarafından uygulanması zorunlu tasarruf politikaları dâhilinde işlevselliği gözetilerek asgari maliyetle tasarlanarak yapımı tamamlanmıştır. 

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Sıtkı BİLGİN’e ithafen  “Rektörlük binası inşaatına öncelik tanıyıp yurdun yapımının Üniversitemiz yönetimi ve Rektörümüz tarafından ihmal edildiğine” yönelik iddialar ve ifadeler gerçek dışıdır. Habere konu olan Rektörlük binası inşaatına 2018 yılında başlanmış olup bina 2022 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Dolayısıyla üniversitemizdeki görevine 2021 yılında başlayan Rektörümüz Prof. Dr. BİLGİN’in, 2018 yılında ihalesi tamamlanarak inşasına başlanan Rektörlük binasının yapım kararının alınmasına veya Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkisindeki öğrenci yurdunun inşa sürecine müdahil olması mümkün değildir.

Basın kurallarını ihlal ederek yapılan haberin gerçeklikten uzak olduğu, kişisel yoruma ve sosyal medyada dolaşan asılsız iddialara dayandırıldığı açıktır. Haber içeriğinde geçen ifade ve yorumlar gerçek dışı olup kamuoyunu yanıltmaya ve olumsuz algı oluşturmaya yöneliktir. 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörlüğü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Artvin Haber, Artvin Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!