Buray: Hedefimiz insanları uyandırmak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sıfır Atık Festivali’nde konuşan sanatçı Buray, elini taşın altına koyma periyodunun geçtiğini belirterek insanların uyanması gerektiğini vurguladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Sıfır Atık Festivali’nde konuşan sanatçı ve etraf aktivisti Buray, insanların sıfır atık konusunu hayat misyonu olarak benimsemeleri gerektiğini söyledi.

“İNSANLARI BİLİNÇLENDİRMEK GEREKİYOR”

Araştırmacı Ömür Akkor moderatörlüğünde düzenlenen NTV Yeşil Ekran-Yeşil Hayat Paneli’nde konuşan Buray, “Çevresini, tabiatını, geleceğini seven binlerce insan olduğuna inanıyorum. Fakat hayat hengamesinden ne yapacağını bilemiyorlar. İş herkesin elini taşın altına koymasını sürecini geçti. Maksadımız insanları bilinçlendirmek daha doğrusu uyandırmak” dedi.

AYAKKABI, MONT DEĞİŞİYORUZ

Bir öteki panelist, NTV ekran yüzlerinden Seda Öğretir ise tüketim konusunda son derece hassas olduğunu belirtti. Öğretir, “Çocuğumun ayağı büyüyor. Birebir ayakkabı ile seneyi tamamlıyor. Birebir numaradan farklı ayakkabı alacak olsam seneye kullanılmaz hale gelecek. Bunun yanında bir kümemiz var. Çocuklarımızın ayakkabı, mont üzere kıyafetlerini değiştiriyoruz. Ben de çocukluğumda bu halde yetiştirildim. Kıyafetler hem daha uzun kullanılmış oluyor hem de aile iktisadına büyük katkı sağlanıyor. Daha az tüketim olduğu için etraf de korunuyor.

“ÜZERİMDEKİ TİŞÖRT 10 YILLIK”

Kıyafetlerimi kuru temizlemeye çok az veriyorum. Ufak bir lekede çabucak kuru temizlemeyi tercih etmiyorum. Hasebiyle kıyafetlerimin ömrünü uzatırken birebir vakitte tüketimin de önüne geçmiş oluyorum. İşimiz sebebiyle kıyafet değiştirmemiz gerekiyor lakin şu an üzerimdeki tişörtün 10 yıllık olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

DOĞA ORGANLARI ÇALIŞTIRIYOR

Çocukların sağlıklarında sorunlar yaşanmaya başladığını söyleyen Öğretir, “Pandemi periyodunda çocukların görmeleri yüzde 30 oranında bozulmuş. Telefonlara bakmaktan daima. Uzmanlar uzağa bakılmasını tavsiye ediyor. Tabiatta bu mümkün. Tabiat birebir vakitte melodileriyle, kokularıyla bizleri konuk ediyor. Yalnızca gözümüzü değil kulağımızı ve burnumuzu da çalıştırıyor” halinde konuştu.

ÇOCUKLARDAN İLHAM ALIYORUM”

Öğretir, “Doğada yaşayan, öğrenen ve benimseyen çocuklar doğayı kirletemez. Atıklarını etrafa bırakamaz. Ben onlardan çok ilham alıyorum. Ayrıyeten tabiat bana çok huzur veriyor. Canım sıkkın ise ya da işle ilgili gerginlik varsa çabucak kendimi bir ormana, tabiata atıyorum” tabirlerini kullandı.

1 MİLYON TEMA GÖLLÜSÜ

TEMA Vakfı Genel Müdürü Başak Yalvaç Özçağdaş ise vakfın çalışmalarından bahsetti. Özçağdaş, “30 yıl evvel bir avuç istekli ile yola çıkan TEMA Vakfı bugün 1 milyonu aşkın gönüllüsü ile büyük bir aileye dönüştü. TEMA Vakfı’nın ana konusu toprak lakin birçok çalışma yapıyoruz” dedi.

“FARKINDALIK KAZANDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Özçağdaş, “Doğayı tanıyan, bilen ve yaşayan çocuklar yetiştirmek istiyoruz.

Gözlem yapmalarını istiyoruz. Tabiattaki dengeyi ve sistemi anlatmaya çalışıyoruz. 2019’dan bu yana kamu kurumlarıyla birlikte sıfır atık üzerinde çalışıyoruz. Çocuklarımıza bu bahiste farkındalık kazandırmaya çalışıyoruz” halinde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Artvin Haber, Artvin Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!