Çağla Şıkel’e teknolojik dans partneri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de birinci kere gerçekleştirildi

26 Eylül-1 Ekim 2022 tarihleri ortasında makine kesiminin bölgedeki en büyük buluşmasına mesken sahipliği yapan MAKTEK Avrasya Fuarı başladı. Fuarın birinci gününe damga vuran isim ise Çağla Şıkel ve robot dansı oldu. Şıkel’in Türkiye talaşlı imalat endüstrisinin başkan firması Tezmaksan tarafından senkronize edilen 4 robotla gerçekleştirdiği dans, Türkiye’de bir birinci oldu.

Avrasya bölgesinin en kıymetli tedarikçi ve üretici makine firmaları MAKTEK Avrasya Fuarı’nda teknolojilerini sergilerken birinci günün flaş ismi Çağla Şıkel oldu. Talaşlı imalat bölümünün önder firması Tezmaksan’ın senkronize edilen 4 robotuyla özel bir koreografi eşliğinde dans eden Şıkel’e Dans Fabrika grubu de eşlik etti. Birinci akımları ABD’de başlayan robot danslarının Türkiye’deki birinci örneği de böylece gerçekleşmiş oldu.

“Koreografiyi öğrenmem 30 dakika çalışmam ise 3 gün sürdü”

Fuarda robotlarla gerçekleştirdiği dansa dair görüşlerini paylaşan Çağla Şıkel, “Robotlarla olan dans, klasik baleyle bambaşka kimyalara sahip. Daha evvel bu türlü bir tecrübem hiç olmadı. Estetik, senkronizasyon, gösteri ve robotları içinde barındıran bir tecrübeydi. Her ne kadar kolay görünse de yaptığım en sıkıntı danslardan biriydi. Dansa hazırlık süreci ise kolay olmadı. Öncelikle koreografiyi oluşturduk. Koreografiyi öğrenmem 30 dakika çalışmam ise 3 gün sürdü. Fuardan yaklaşık 3 hafta evvel robotların ayarları yapıldı ve dans için senkronize edildi. Gerilimi çok yüksekti ancak çok eğlenceli geçti, o yüzden çok mutluyum” dedi.

“Endüstriyel robotlarla dans gösterisi gerçekleştirerek imkansızı başardık”

Robotların dansıyla Türkiye’de bir birincisi gerçekleştirdiklerini söyleyen Dans Fabrika Kurucusu Ömer Yeşilbaş, “Öncelikle bu teklif bize birinci geldiğinde baskı ve gerilimini yaşadık ancak sevdiğimiz işi yaptığımız için gerekli araştırmalarımızı yapıp dünyada bu biçim robotlarla neler yapılabildiğini gördük. Biz burada endüstriyel robotlarla dans gösterisi gerçekleştirerek imkansızı başardık. Dansa hazırlık sürecinde robotları fabrikalarında inceleyip gerekli notlarımızı aldık ve beş gün boyunca mühendislerle gerekli çalışmaları yaparak bugüne hazırlandık. Çağla’nın daha evvel hiç deneyimlemediği bir dans tarzıydı ama 30 dakika içinde öğrenip hepimizi şaşırttı. Daha sonra da şovun içine farklı dans tarzlarını ekledik. Tezmaksan üzere bedelli bir marka ve Çağla Şıkel üzere çok kıymetli bir ismin bir ortaya gelmesi ise ortaya çok hoş bir dansı çıkardı” formunda konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Artvin Haber, Artvin Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!