Demet Evgar Patates Hasadını Kente Taşıdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Demet Evgar marka yüzü olduğu Lay’s ile birlikte temsili patates hasadı gerçekleştirdi. 15 Ekim Dünya Bayan Çiftçiler gününe özel olarak PepsiCo Vakfı takviyesi ve Anadolu Meraları işbirliğiyle gerçekleştirilen Lay’s Yenileyici Tarım projesi için yapılan temsili hasat etkinliğinde Demet Evgar, PepsiCo’nun sürdürülebilir ve yenileyici tarım uygulamalarını basın ile paylaşırken birebir vakitte tarımın hayatlarındaki büyük kıymetini vurguladı. Kendisi de bir çiftçi kızı olan Demet Evgar basın toplantısı sırasında eğlenceli ve unutulmaz fotoğraf kareleri de verdi.

Demet Evgar bahisle ilgili olarak “Lay’s benim en sevdiğim atıştırmalıkların başında geliyor. Lakin bu lezzetin marka yüzü olduktan sonra bu atıştırmalığın bir Lay’s paketi içinde elimize gelene kadar geçtikleri süreçleri daha da yakından tanıma fırsatı buldum. Lay’s’in bu topraklara, tabiata ve çiftçilerimize sağladığı katma pahanın çok değerli olduğunu gördüm. Lay’s Yenileyici Tarım projesi Türkiye’de yenileyici tarım uygulamalarını çiftçiler ortasında yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Lay’s’in eşsiz lezzetinin sırrı lokal üretimde ve markamız bunu destekleyecek tüm faaliyetleri yerine getiriyor. Yalnızca çiftçiye alım garantisi vermekten bahsetmiyorum; tohumundan sulamasına kadar en ince ayrıntılarda bile Lay’s çiftçilerimizin yanında duruyor. Bunu manalı ve pahalı buluyorum. Çevreyi korumak, sürdürülebilir olmak hem bizim topraklarımız hem de dünya için hayati ehemmiyete sahip.

Lay’s ile bugün sizlerle Dünya Bayan Çiftçiler Günü için bir ortaya geldik. Bayanların emeklerinin her alanda olduğu üzere tarımda da çok değerli olduğunun altını çizmek istiyorum. Unutmamak gerekir ki tarım bir aile işidir. Bir çiftçi kızı olarak bunu çok düzgün biliyorum…

Tarımda daha az kaynak tüketerek daha fazla randıman almak mümkün ve dünyanın buna gereksinimi var. Tarımda yeni metotlar, inovasyon ve teknoloji bunu mümkün kılıyor. Lay’s ülkemizde tarımın sürdürülebilirliğine önemli bir katkı yapıyor. PepsiCo Vakfı dayanağı ve Anadolu Meraları işbirliğiyle hayata geçirilen Lay’s Yenileyici Tarım projesi bu projelerden biri… Projeyle birlikte hem tarım yapmanın hem de toprağımızı muhafazanın mümkün olduğunu görebiliyoruz. Bu markayla birlikte çalıştığım ve yalnızca ülkemiz için değil, gezegenimiz için kıymetli bir fonksiyonu yerine getiren PepsiCo ailesinin bir kesimi olduğum için çok memnunum.

Proje içerisinde hibe takviyesi alan ve eğitimlere katılan bayan çiftçilerimiz var. Hepsine buradan sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Çok sıkıntı bir iş yapıyorlar. Emek ağır bir tertibin içerisindeler. Toprak ana kendi üzere anaların uğraşlarını cevapsız bırakmıyor. Yeterli ki varlar. Kendi annem de dahil olmak üzere tüm bayan çiftçilerimizin gününü kutluyorum.“ dedi.

Türkiye’nin dört bir yanındaki patateslerle, ihtimamla üretilen Lay’s, ziraî sürdürülebilirlik konusunda kıymetli adımlar atmaya devam ediyor. PepsiCo Türkiye çatısı altında yürütülen ziraî faaliyetlerle Lay’s, lokal üretimi desteklerken; çiftçilere, tedarikçilere ve Türkiye iktisadına de katkı sağlıyor. Hayata geçirilen ziraî uygulamalarla, çiftçilere pek çok alanda verimlilik artışı sağlanıyor.

PepsiCo’nun benimsediği Müspet tarım stratejisi kapsamında dünyada 2030 yılına kadar, 28,3 milyon dönüm toprakta yenileyici tarım uygulamalarının hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Basın toplantısında konuşan PepsiCo Yiyecek Kategorisi Kıdemli Pazarlama Yöneticisi Seren Çankırı : ‘’ Lay’s Yenileyici Tarım Projesi’ni ülkemizde toprak altı ve üstü canlılık ve rahmetin güçlenmesi, doğal sistemlerin direncinin yükselmesi ve biyolojik çeşitliliğin artması için çalışan Anadolu Meraları ile iş birliği içinde Konya’da gerçekleştirdik. Çeşitli yenileyici tarım uygulamalarının gerçekleştirildiği toprağımızda birinci hasat ile birlikte epeyce verimli sonuçlar elde ettik. Çiftçilerimize gerekli eğitimler vererek tıpkı vakitte tarımın daha şuurlu ve çağdaş prosedürlerle yapılmasına, çiftçilerin dayanıklılığı ve refahının artmasına da katkı sağlıyoruz. Yapılan tüm bu çalışmalar sayesinde uygulama toprağında yapılan bitki besleme ve muhafaza sistemlerinde kullanılan girdiler, konvansiyonel üretime oranla; patateste yaklaşık yüze 70, mısır, ayçiçeği ve şeker pancarında ise yaklaşık yüzde 20 oranında azaltıldı. Bu sonuçlara çiftçilerimizin şahit olmaları çok kıymetli. Bu kapsamda uygulama toprağımızda yaklaşık bin çiftçiyi desteklemek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eğitim faaliyetlerimizde 200 çiftçinin, hibe takviyeleriyle 75 çiftçinin yanında olarak onları destekliyoruz.’’ diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Artvin Haber, Artvin Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!