Fırat Tanış Yeterlilik Genimizde Var Projesi İçin Sahneye Çıktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fırat Tanış’ın çok sevilen ‘Gelin Tanış Olalım’ oyununda bu sefer yeterliliğe davet vardı. ‘İyilik Genimizde Var’ farkındalık projesi kapsamında gerçekleştirilen aktiflikte Fırat Tanış, kemik iliği bağışının ehemmiyetine dikkat çekerek herkesi bağışçı olmaya çağırdı.

19 Eylül’de Ankara MEB Şura’da ‘Dünya Kemik İliği Bağışçıları Günü’ne özel sahnelenen ‘Fırat Tanış ile Gelin Tanış Olalım’ oyunu, büyük beğeni topladı. Türkkök, Kızılay, Kanser Savaşçıları Derneği’nin iştiraki ve GEN’in şartsız takviyesi ile gerçekleştirilen “İyilik Genimizde Var” projesine özel düzenlenen aktiflikte kemik iliği bağışının değeri vurgulandı.

Projenin bedeline dair bilgiler veren İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, Türkiye’de çok başarılı bir ilik bankası sistemi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Salgın sürecinde kök hücre bağışı oranında kıymetli bir düşüş yaşandı. Bu da hayata tutunabilmek için ilik nakli bekleyen binlerce hasta ve hasta yakınlarını olumsuz etkiledi. Biz de bu proje ile bağış oranlarını artırmak istiyoruz. Zira güzellik hepimizin geninde var. Bu güzelliği harekete geçirip bağışçı olmalıyız.”

Kemik iliği bağışçısı olmanın adımları hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Çetiner, 18-50 yaş aralığında olan ve kronik hastalığı olmayan herkesin bağışçı olabileceğini belirtti. Bağışçı olmanın birinci adımı olarak yalnızca 3 tüp kan vermenin kâfi olduğunu lisana getiren Prof. Dr. Çetiner, Kızılay üzere ilgili merkezlere başvurup mevzuyla ilgili yetkililerden ayrıntılı bilgiler edinerek bağışçı olmanın kıymetli olduğunu söyledi.

‘Gelin Tanış Olalım’ oyunu sonrasında ise bağışçı olmak isteyen davetliler için bilgilendirme yapıldı.

‘İyilik Genimizde Var’ farkındalık projesi nedir?

GEN’in Kurumsal Toplumsal Sorumluluk projesi olan “İyilik Genimizde Var”, pandemi nedeniyle düşen kök hücre bağışçı sayısını artırmayı hedefliyor. Proje kapsamında iyilikgenimizdevar.com ve toplumsal medya hesapları üzerinden sistemli olarak bağlantı faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

Ünlü isimler “İyilik Genimizde Var” dedi

Bu yıl, “İyilik Genimizde Var” projesine birçok ünlü isimden büyük dayanak geldi. Oyuncu Fırat Tanış, tiyatrocu ve sunucu Eser Yenenler, spiker Ekin Olcayto, oyuncu Sinem İtimat, sanatçı Altay, tarihçi, müellif ve akademisyen Emrah Safa Gürkan, müellif, spiker ve sunucu Uğur Önver üzere birçok ünlü isim “İyilik Genimizde Var” projesini destekleyerek, sevenlerine kök hücre bağışı için davette bulundu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Artvin Haber, Artvin Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!