Hülya Koçyiğit’in Bu Haftaki Konuğu Hamdi Alkan Oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hülya Koçyiğit, TRT-2 ekranlarında yayınlanan “Film Üzere Hayatlar” programında bu hafta, direktör ve oyuncu Hamdi Alkan’ı konuk etti.

Kariyerinin birinci periyotlarında spor skeçleri yaptığı Özofsayt programıyla ekranlarda olan ve uzun yıllar devam ederek ilgi gören program için başta çekinceleri olduğunu belirten Hamdi Alkan ‘’ Başlangıçta muhakkak çekincem oldu. Olacak O Kadar, Yasemince vardı… Onlar hakikaten büyük kilometre taşlarıdır. Hele Levent Kırca. Yasemin Yalçın’ın yaptığı tiplemeler. Onların içerisinde kendime yer bulabilmek çok zordu. Bir biçimde buldum seyircimiz sağ olsun izledi. Ne keyifli bana.’’ dedi.

Bülent Ersoy’un en çok yaptığı tiplemelerden biri olduğunu belirten Alkan ‘’Bülent Hanım bir klibinde bir süt banyosu yapıyordu. O süt banyosu ile ilgili biz de çekim yaptık. Onu mizahi bir halde ekranlara getirdik. Bir gün telefonum çaldı. ‘’Alo Hamdiciğim. Ay ne hoş tipleme yapmışsın o denli ayol. Vallahi koltuktan düştüm seyrederken, muhteşemdi’’ dedi. çok güldük. Hala da görüşürüz. Allah uzun ömür versin, sıhhat versin. çok kıymetli bir sanatkarımız Bülent Hanım.’’ dedi.

Güldürmenin sıkıntı olduğunu söyleyen Hamdi Alkan ‘’Hakikaten biraz bir zeka istiyor, pratik karşılık istiyor. Bir şeyleri yaratmak istiyor Neyi neyin yanına koyacaksınız ya da hangisinden komik yaratacaksınız hayatı yeterli okumak gerekiyor. Zira günümüzde artık o kadar süratli yaşanıyor ki her şey, hayatın önüne geçen bir mizahla karşı karşıyayız. Yani hayat mizahtan daha komik olmaya başladı. Kendisi komik dediğiniz üzere. O çok sıkıntı. Bir de akıllı telefonlarla o kadar süratli ki her şey, anında size bir

yerden bir ileti geliyor. Bakıyorsunuz o gülme hissinizi tatmin ediyorsunuz bir mühlet. Bu çok güç bir şey. Lakin yeniden de insanların yüreğine bıraktığınız o mizah, o his, o çok çok başka. Biz zannediyorum programlarımızda, sinemalarımızda bir biçimde bunu başardık. Zira birkaç jenerasyon daima bu türlü gördükleri vakit tebessüm ediyorlar. Daima sizde o ışığı görüyorlar. Bu da beni çok keyifli ediyor alışılmış.’’ dedi.

Yolda yürürken insanların bir gün tekrar program yapmasını istediğini söyleyen Hamdi Alkan ‘’ Olur, tahminen bir gün olur lakin ben yapar mıyım yapmaz mıyım ya da yapılmasına vesile olurum o vesile olacağım kesin bir biçimde. Zira bir şeyleri bazen yerinde bırakmak gerekiyor lakin evriliyor. Tahminen öbür bir manada belki

güzel bir sinema sinemasıyla tahminen diğer platformlar da var artık oralarda olur.’’ dedi.

Nasrettin Hocayı canlandırmak isteyen Hamdi Alkan ‘’Bir orta Cem Yılmaz da çok istiyordu da ben artık bakıyorum kendime, Cem’den daha büyüğüm yaş olarak. Cem beklesin beni.’’ dedi.

Hamdi Alkan içerik ıstırabı ile ilgili de samimi açıklamalarda bulundu. Alkan ‘’Dönem işleri yapmak artık çok değerli. Lakin en değerlisi hepimizin yaşadığı bir eza var. Güzel yazılması gereken işler bunlar. Genelde beşerler beni görünce ben nasıl oyunculuk yaparım, beni de meşhur eder misin, diyor. Ben diyorum ki ‘’daha pahalı bir şey var. Şu sıra doğal oyunculuğu küçümsediğim manasında değil. Yazınız efendim. İçeriğimiz zahmetli, içerik külfeti dünyanın her yerinde var. Tiyatroda, televizyonda genelde düşünceli bir süreç yaşanıyor. Üretim çok azalmaya başladı. Zira

dijitalleşme her ne kadar hayatımızı renklileştirse de biraz daha tembelleştiriyor. Biz her şeyi hazır alıyoruz. O ona iletiyor, o buna iletiyor. Bir formda bir tatmin sağlanıyor. Bir halde duygusal tatmin. Meğer içerikler çok bedelli ve ben Türk sinemasının da bilhassa beşerler dönüp baktığı vakit o Yeşilçam’ın büyük bir hazine olduğunu düşünüyorum. Esasen bugün bizim yaptığımız bütün diziler Yeşilçam’ın bize açtığı yol ve bize koyduğu senaryolardır. O senaryoların bir biçimde bir kısmı alınıyor. Diğer kıssalarla o denli ya da bu türlü zira güneşin altında söylenmemiş kelam yok.’’ dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Artvin Haber, Artvin Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!