Hülya Koçyiğit’in Konuğu Bahadır Yenişehirlioğlu Oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hülya Koçyiğit, TRT 2 ekranlarında yayınlanan “Film Üzere Hayatlar” programında konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Programın, bu haftaki konuğu, oyuncu ve müellif Bahadır Yenişehirlioğlu oldu.

Payitaht Abdülhamid dizisinde 154 kısım boyunca Tahsin Paşa karakterine hayat veren ve sonrasında Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı dizisinde Derviş karakteriyle ekranlarda olan Bahadır Yenişehirlioğlu ‘’Bir karakterden öteki bir karaktere insanın kendini dönüştürmesi o kadar kolay olmuyor. Ben Payitaht Abdülhamit dizisinde Tahsin Paşa’yı canlandırdım. Bütün dünyada da çok önemli bir karşılığı oldu. Şimdilerde apayrı ülkelerde yayınlanıyor ve değişik refleksler alıyor. Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı dizisindeki Derviş karakteri için, Tahsin Paşa karakterinden kurtulmam gerekiyordu benim. Sanıyorum birçok aktör öteki öbür şeylere tutunuyor. Benim için en değerli şey sestir. Karakterin sesini bulduğum takdirde o ses bedeninize form veriyor. Davranışlarınızı biçimlendiriyor. Ben senaryoyu okuduğumda birinci evvel karakterin sesini duymak istedim. O da derin bir sesti. Zira Derviş hem felsefik akıl, hem siyasi akıldı dizide. Birinci bulduğum sesti. O ses, karakteri çıkarmak için çok işime yaradı.’’ dedi.

Geçtiğimiz aylarda dizideki karakteriyle birebir isimde olan ‘’Derviş’’ romanı okuyucuyla buluşan Bahadır Yenişehirlioğlu, ‘’Oynadığı karakterlerin romanını da yazan birinin dünyada pek örneği yok. Ben çizgisi zatında müellifim. Temel mesleğim müelliflik. Oyunculuk geçmişim yok. Yani bir tiyatro eğitimi, sinema eğitimi almadım. Biriktirdiğim şeylerle alakalı değerli projelerde yer aldım ne memnun.’’ dedi.

İlk olarak ‘’Hünkarım’’ romanında Tahsin Paşa’nın hayatını kaleme olan Bahadır Yenişehirlioğlu tarihteki yaşanmış kıymetli olayların dizi ya da sinema sineması olarak izleyiciyle buluşmasında görsel sanatların tesirine de değindi. Yenişehirlioğlu mevzuyla ilgili, ‘’Sizin bir tarihi, bir gerçekliği ya da bir periyodu yeni jenerasyonunuza anlatmanız için tahminen yüzlerce cilt kitap okutmanız gerekiyor. Lakin görsel sanatlar o kadar tesirli ki… Ben hatta daima, nükleer silahlardan daha tesirli diyorum. Müspet ya da negatif, nasıl kullanırsan. Bunun tesiri çok oluyor ve insanları okumaya ve araştırmaya teşvik ediyor.’’ dedi.

Çocukların kitapla olan münasebetinin, ailenin de kitap okumasıyla ilgili olduğunu belirten Bahadır Yenişehirlioğlu ‘’Kitap fuarlarında imza günlerimde birçok aile, evlatlarının okumadığından bahsediyorlar ve kederlerini lisana getiriyorlar. Diyorum ki ‘’Siz okuyor musunuz?’’ En kıymetlisi o. Çocuklar meskene geldiğinde, babalarını televizyon seyrederken, anneleri de akıllı telefonun başında görüyorlarsa ve konutta kütüphane yoksa o çocukların okumaması olağan.

28 yıl avukatlık yaptıktan ve güzel bir meslek edindikten sonra, bir gecede gemileri yaktığını söyleyen Bahadır Yenişehirlioğlu ‘’Hayatın bana biçtiği rolü mü oynayacağım, yoksa bütün gemileri yakıp kendi serüvenimi mi başlatacağım?’’ diye kendime sordum. O denli olunca bir gecede çok güzel bir mesleğim varken, bitirdim her şeyi. Bütün gemileri yaktım. Manisa’da yaşıyordum ve bütün gayrimenkullerimi bir gecede sattım.’’ dedi.

Yenişehirlioğlu ‘’Gerçek aktörlerin, gerçek aktrislerin, gerçek müelliflerin, sıkıntısı olmayan, gerçek manada acıyı hissetmeyen ve özünde bunu duymayan birinin bir şey üretmesi mümkün değil. Hasebiyle bütün sanatkarlar, gerçek sanatkarlara hürmetim daima sonsuz oldu. Muharrirler açısından o kadar çok okumamın sebebi oydu. Bir manada bir müellifin romanını okurken romancıyı analiz ediyordum. Benim için bir keşifti o ve hiç yazamayacağımı düşünüyordum hürmetimden dolayı. Lakin ellili yaşlarda inancım kendine geldi.’’ dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Artvin Haber, Artvin Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!