İlhan İrem Anlasana Müzik Parkı Proje Çalışmaları Başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mudanya Belediyesi, Sanatçı İlhan İrem’in 1974 yazında “Göklerden ve denizlerden gelen Anlasana’yı bestelediğim yer” dediği Burgaz’daki Aytepe mevkiini “İlhan İrem Anlasana Müzik Parkı” olarak projelendirdi. 1890 metrekarelik park alanında her manada İlhan İrem’i ve müziğini yansıtılacağını belirten Lider Türkyılmaz, Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı teknik çalışana teşekkür etti.

Sanatçı İlhan İrem’in 1974 yazında “Göklerden ve denizlerden gelen Anlasana’yı bestelediğim yer” dediği Burgaz’daki Aytepe mevkii, Mudanya Belediyesi tarafından park olarak projelendirildi. Fen İşleri Müdürlüğü takımları tarafından hazırlanan proje, Mudanya Belediye Lideri Hayri Türkyılmaz’a tanıtıldı. Mudanya Belediyesi, Burgaz mahallesi Gemlik yolu Altınkum Caddesi’nde bulunan 1890 metrekarelik alanı İlhan İrem Anlasana Müzik Parkı olarak düzenleyecek. İlhan İrem’in anısının “Anlasana”nın doğduğu yerde yaşatılacağını lisana getiren Mudanya Belediye Lideri Hayri Türkyılmaz, “1890 metrekarelik park alanının her metrekaresinde İlhan İrem ve müziğini gelecek kuşaklara tanıtmayı ve onu ölümsüzleştirmeyi hedefliyoruz. Parkımızın tasarımı İlhan İrem’in ayrılmaz enstrümanı olan gitar üzerinden şekillenmiştir. İlhan İrem’in müzik kelamlarının yazılı olduğu anıt sütunlar konukları karşılayacak ve müziklerinin isimleri yer alacak. Tıpkı vakitte İrem’in ‘Ateş Böcekleri’ müziğinde dediği üzere anıtların her birinin üzerine konulacak yuvarlak led aydınlatmalar, geceleri parkta ateş böcekleri üzere geceyi aydınlatacak. Dizaynın ana fikri olan gitarın akort kısmında görüntüye karşı bir oturma alanı ve kırılmaz cam altında albüm kapaklarının sergilendiği bir stant alanı oluşturulacak. Merkezdeki merdivenlerden indikten sonra kot farkından ötürü oluşan duvarda İlhan İrem’in albüm kapaklarında sıkça kullandığı led aydınlatmalı melek figürü ve anlasana müziğinin kelamları yer alacak. Alanın sol tarafında birebir vakitte ‘Anlasana’ müziğini yazdığı noktada İlhan İrem heykeli ve albüm kapağında yer alan sarı çiçeklere yer verildi. Alanın sağ tarafında yediden yetmişe herkesin eğlenebileceği içinde taban piyanosu, vurmalı müzik aletleri, plak formlu oyun elemanları bulunacak. Parkın genelinde bitkisel kompozisyonlar oluşturarak mavi ile yeşilin birleştiği Mudanya’da olduğunuzu bir defa daha hissedeceksiniz” sözlerini kullandı. Lider Türkyılmaz, en ince detayına kadar düşünülmüş, dört bir yanında İlhan İrem ve müziklerinin ruhunun hissedileceği tematik parkı projelendiren Fen İşleri Müdürlüğü gruplarına, Lider Yardımcısı Nisa Kartaltepe’ye, Fen İşleri Müdürü Sadık Sadıkoğlu’na verdikleri emeklerden ötürü teşekkür etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Artvin Haber, Artvin Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!