Levent Üzümcü’den öğrencilere: Kendini seven insan okumalıdır

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği Yılın Müellifi aktifliği kapsamında Nilüferli gençlerle buluşan oyuncu LeventÜzümcü, Sait Faik’in Sivriada Geceleri hikayesini okudu, akabinde da usta müellif ve kitap okuma üzerine söyleşi gerçekleştirdi.

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün, Yılın Müellifi aktiflikleri kapsamında müellif, şair ve oyuncuları okurlarla buluşturduğu söyleşileri büyük ilgi görüyor. Yılın Muharriri etkinliklerinin bu defaki konuğu sevilen tiyatro ve sinema oyuncusu Levent Üzümcü oldu.

Nilüfer Belediyesi Üçevler Kütüphanesi’nde düzenlenen söyleşide Levent Üzümcü, Ahmet Yesevi Anadolu Lisesi ve Şahinler Anadolu Lisesi’nden gelen öğrencilerle bir ortaya geldi.

Üzümcü Sait Faik Abasıyanık’ın Seçme Öyküler kitabından Sivriada Geceleri kıssasını öğrenciler için okudu.

Hikayeyi keyifle dinleyen gençler, okumanın bitmesinin akabinde Levent Üzümcü’ye hem usta müellif Abasıyanık ile ilgili hem de sanatkarın kendi hayatıyla ilgili sorular yönelttiler.

Böyle bir söyleşiye katılmanın kendisi için bir onur olduğunu söyleyen Üzümcü, “Kitap okumak, sizin izlediğiniz dizi ve sinemalar üzeredir aslında. Beşerler okudukça kendi sinemalarını çekerler. Kendi baktıkları üzere bakarlar hayata. Bir müellifin yazmış olduğu kıssaya onun penceresinden size bir kapı açılır. Siz de onun gördüklerini görürüsünüz, siz de kitap okursanız kendinize bir dizi çekersiniz” diye konuştu.

Okuduğu Sivriada Geceleri kıssasına değinen Üzümcü şöyle devam etti: “Sait Faik Abasıyanık’ın en çok sevilen öykülerinden bir tanesi Sivriada Geceleri. Asılında hayata bakışla ilgili bir kıssa. Hayat gayesiyle yanıp tutuşan beşerlerle, onların baktıkları hayattan öteki şeyler gören insanların öyküsü. Bu yüzden edebiyat var. Birtakım beşerler olanı görür kimi beşerler da olanın gerisindekini. Olanın gerisindekini gören insanların sayısı pek fazla değildir. Sait Faikler işte o denli çıkar.’

“Okumanın bireye neler kazandıracağı”na ait bir soruyu da yanıtlayan Levent Üzümcü, “Eğer hayata baktığınız pencereyi büyütmek isterseniz, okuduğunuz kitaplar sizi her vakit öbür bir kitaba taşıyacaktır. Senin görsel hafızan bu kitapları okuduğun vakit hareketlenir. Görsel hafızası hareketlenen insanın da görmediği şeyleri canlandırmak üzere bir özelliği başlar. Kendini seven insan okumalıdır. Kendini seven insan okursa kendi dünyasına olan hürmeti sevgisi artar’ dedi.

Söyleşinin akabinde Nilüfer Belediyesi Kütüphaneler Müdürü Şafak Baba Pala Levent Üzümcü’ye anmalık ikram ederek, Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet ismine teşekkür etti.

Söyleşiye katılan öğrencilere de Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri tarafından Sait Faik Abasıyanık’ın Seçme Öyküler kitabı ikram edildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Artvin Haber, Artvin Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!