Özge Borak, Aylin Kontente, Sibel Taşçıoğlu, Pelin Batu, Ayşegül Dinçkök, Melis Babadağ üzere ünlü isimler Tek Ses projesi için buluştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de HIV’le ilgili farkındalık yaratmak için doktorlar, dernekler, sivil toplum kuruluşları, gazeteciler ve ünlüler, Tek Ses projesinde buluştu. Özge Borak, Aylin Kontente, Sibel Taşçıoğlu, Pelin Batu, Ayşegül Dinçkök, Sedef İybar, Şehsuvar Aktaş, Atilla Şendil, Melis Babadağ, Bülent Seyran, Yekta Kopan ve Ogün Kaptanoğlu üzere ünlü isimlerin sesleri yapay zekayla Tek Ses’e dönüştürüldü. 293 kişinin sesinden oluşan Tek Ses görüntüsü 1 Aralık Dünya AIDS günü kapsamında toplumsal medyada bir paylaşım zinciri yaratarak büyük bir farkındalık kampanyasına dönüştü.

HIV konusunda toplumun yanlışsız bilgilerle aydınlanması ve bireylerin kaygılarından arınıp daha güçlü ve mert adımlar atmalarını desteklemek için başlatılan Tek Ses projesi, ünlü isimlerin de takviyesiyle büyük bir toplumsal medya kampanyasına dönüştü.

Proje için oluşturulan paydaş metnini okuyan 293 kişinin sesi, yapay zekâ teknolojisiyle bir ortaya getirilerek tek bir sese dönüştürüldü. Doktorlar, dernekler, sivil toplum kuruluşları ve gazetecilerin desteklediği projeye çok sayıda ünlü isim sesiyle takviye oldu. Özge Borak, Aylin Kontente, Sibel Taşçıoğlu, Pelin Batu, Ayşegül Dinçkök, Sedef İybar, Şehsuvar Aktaş, Atilla Şendil, Melis Babadağ, Bülent Seyran, Yekta Kopan ve Ogün Kaptanoğlu üzere ünlü isimlerin sesleri yapay zekayla Tek Ses’e dönüştürüldü. Ünlü isimler, “Birlikte HIV’den Güçlüyüz” çatısı altında hayata geçirilen projeyle toplumun tüm bölümlerini Tek Ses olmaya çağırdı. 1 Aralık Dünya AIDS günü kapsamında tüm paydaşların iştirakiyle gerçekleştirilen proje lansmanında birinci defa gösterilen Tek Ses görüntüsü, eş vakitli olarak ‘Birlikte HIV’den Güçlüyüz’ toplumsal medya hesaplarından yayınlandı.

HIV olayları Türkiye’de son 10 yılda 8 kat artış gösterdi

Prof. Dr. Serhat Ünal, Prof. Dr. Volkan Korten, Prof. Dr. Fehmi Tabak ve Prof. Dr. Hasret Altuntaş Aydın, Pozitif-İz Derneği Kurucu Üyesi Çiğdem Şimşek ve Olumlu Hayat Derneği İdare Konseyi Üyesi Canberk Noyan Harmancı’nın iştirakleriyle Yekta Kopan’ın sunuculuğunda gerçekleşen toplantıda HIV alanında gerçek bilinen yanlışlar ve HIV’le ilgili kamuoyu farkındalığını artırmaya yönelik adımlar konuşuldu.

Türkiye’nin, tedaviye erişim ve tedavi başarısı hususlarında amaçlara yakın olduğunu vurgulayan uzmanlar, teşhis alanında ne yazık ki gayelerin gerisinde kaldığının altını çizdi. Pek çok ülkede yıllık yeni HIV olay sayısı son 10 yılda sabit kalmış ya da azalma trendine girmişken, Türkiye’de son 10 yılda 8 kat artış gösterdi. Bu durumun en temel sebepleri ortasında bulaş yolları, önleyici ve gözetici tedavi metotlarına dair bilgi seviyesi ve farkındalığın düşük olması, damgalanma ve ayrımcılık korkusu ile test olmaktan çekinme üzere faktörleri yer alıyor. Türkiye’de HIV şuurunun hâlâ çok düşük düzeylerde olduğunun vurgulandığı toplantıda faal korunma metotlarıyla bulaşın önlenebileceği ve HIV ile yaşayanların nizamlı tedaviyle ömürlerini sağlıklı bireyler olarak sürdürebileceği bilgisinin toplum genelinde yaygınlaştırılmasının ehemmiyetine vurgu yapıldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. pretty

    Cevapla
Giriş Yap

Artvin Haber, Artvin Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!