Tüm sanatkarları ilgilendiren Endemol’ün iflas talebini Yargıtay da reddetti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir vakitler dünyanın en büyük medya şirketi olan, Acun Ilıcalı’nın sunduğu Var Mısın Yok Musun, MasterChef üzere tv programlarının sahibi Hollandalı Endemol Shine Kümesi (ESG), 2017 yılında küresel bazda finansal zahmete düşmüş, Arjantin ve Kuzey Afrika operasyonlarını kapatmasının çabucak ardından Türkiye’deki iştiraki için de siyasi ve ekonomik gelişmeleri sebep göstererek iflas müracaatında bulunmuştu. Şirketin eski Türkiye Ticari Yöneticisi H. Hakan Eren ise lokal şirketin ekonomik durumunun çok uygun olduğunu, bu teşebbüsün şirket gelirlerini yurt dışına transfer etmek emelli yapıldığını sav etmiş ve iflas davasına müdahil olmuştu. 2019 yılında İstanbul 13. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin iflası reddetmesinin akabinde evvel BAM 17. Hukuk Dairesi, bu ay içinde de Yargıtay 6. Hukuk Dairesi iflasın reddi kararını onadı ve karar katılaştı. Mahkeme gerekçeli kararında “…iflas istemindeki asıl emelin alacaklıların alacağını ödememek olduğu sonucuna varıldığı, borca batıklık bir yana çok önemli gelir elde eden ve tüm borçlarını ödeyebilecek bir şirket olduğu anlaşılmakla; sabit, samimi, haklı ve yasal görülmeyen borca batıklık sebebiyle iflas talebinin reddine karar vermek gerekmiştir.” deniliyor. Ortadan geçen 5 yıllık dava sürecinde şirket sahipliği, ESG kümesinin eski hâkim ortağı 21st Century Fox’un satılmasıyla The Walt Disney şirketine, daha sonra gerçekleşen borç zamanı ile de Fransız Banijay Grubu’na geçti. Dünya devi bu şirketler ülkemizde yaşanan bu mağduriyete sessiz kalırken, Endemol Shine Türkiye tarafından üretimi gerçekleştirilen ve 100’ün üzerinde ülkeye satılan Paramparça, Kördüğüm, Kış Güneşi üzere dizilerden 17 Milyon doların üzerinde dava süreci boyunca gelir tahsilatı yapıldığı mahkeme kayıtlarına yansıdı. Bu gelirlere karşın ESG, oyuncu ve grup alacakları da dahil tüm alacak davalarına itiraz ederek ödeme yapmamış, yüzlerce çalışan ve iş ortağını mağdur etmişti. Kararın nihaileşmesinin akabinde şirketin şu anki sahibi Banijay’in nasıl bir tutum alacağı ise başka bir merak konusu.
H. Hakan Eren: “Karşınızdaki kelamda dünya devi de olsa haksızlığa, adaletsizliğe karşı dik durmak gerekir. Yapının büyük olmasından fazla zihniyetin hakikat olması kıymetli. 120 ülkede yayınlanan dizilerin oyuncu ve takım alacaklarına mahkemede itiraz etmeyi seçtiler. Güya o diziler hiç yapılmamış, bu beşerler o dizilerde yer almamış, çalışmamış üzere. Yaşanan süreçte hem şahsen hem de grup olarak önemli külfetler yaşadık, çaba verdik lakin adalet yerini bulmaya başladı. Umarım Yargıtay kararı basiretli bir tüccar üzere yaptıkları yanılgıyı kabullenmelerine vesile olur.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. interesitng news

    Cevapla
Giriş Yap

Artvin Haber, Artvin Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!