Usta Direktör Metin Erksan Vefatının 10. Yılında Düzenlenen Panelde Anıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yıl 15-18 Aralık tarihleri ortasında 2’nci kere seyircisiyle buluşacak Sultanbeyli Milletlerarası Kısa Sinema Müsabakası kapsamında “Vefatının 10. Yılında Metin Erksan” temasıyla düzenlenen panelde oyuncu Hülya Koçyiğit, Prof. Dr. Şükrü Sim ve sinema müellifi Suat Köçer, usta direktörün sinema hayatı hakkında konuştu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla, Sultanbeyli Belediyesi tarafından bu yıl 2.’si gerçekleştirilecek Sultanbeyli Memleketler arası Kısa Sinema Yarışması, 15-18 Aralık tarihleri ortasında sinemaseverlerle bir ortaya gelecek. Yarış kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlenirken; 7 Kasım Pazartesi günü AKM Yeşilçam Sineması’nda “Vefatının 10. Yılında Metin Erksan” temalı bir panel gerçekleştirildi. Sinema muharriri Suat Köçer’in moderatörlüğünde yapılan panelde; birinci kamera tecrübesini Erksan’ın “Susuz Yaz” sinemasında yaşayan ve Erksan’ın son sineması olan “Sensiz Yaşayamam”da rol alan Türk sinemasının usta oyuncularından Hülya Koçyiğit ve Erksan’ın bir periyot asistanlığını da yapmış olan Prof. Dr. Şükrü Sim konuşmacı olarak yer aldı. Panele Sultanbeyli Kaymakamı Kemal Şahin’in yanı sıra Sultanbeyli Belediye Lideri Hüseyin Keskin, oyuncular, sinema müellifleri çok sayıda sinemasever katıldı.

Panel öncesinde basına bilgi veren Sultanbeyli Belediye Lideri Hüseyin Keskin, Sultanbeyli Belediyesi olarak kültür ve sanata büyük ehemmiyet verdiklerini söz ederek, “Bu yıl kısa sinema yarışımızın ikincisini düzenliyoruz. Geçtiğimiz yıl çok hoş sinema iştirakleriyle başarılı bir çalışma ortaya koyduk, bu sene bu çıtayı daha da üst taşıyoruz. Sinemaya, kültüre, sanata bedel vermeyi sürekli sürdüreceğiz. Geçtiğimiz ay kültür sanat dönemimizi kitap fuarımız ile açtık. Artık Sultanbeyli’miz marka çalışmalarla anılıyor. Şiir şenliğimiz, kitap fuarımız ve inşallah kısa sinema müsabakamız bizim en pahalı markalarımız olacaklar. Bunların hepsi bir ülkünün, bir inanmışlığın eseri. İstiyorum ki Sultanbeyli’den de müellifler, şairler, direktörler çıksın. Bugün burada vefatının onuncu yıl dönümünde andığımız sinemamızın değerli direktörü Metin Erksan’a rahmet diliyor, programa emek veren değerli çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

“Yılanların Öcü”, “Acı Hayat”, “Susuz Yaz”, “Sevmek Zamanı”, “Kuyu”, “Üç Arkadaş”, “Gecelerin Ötesi” ve “Suçlular Aramızda” üzere onlarca sinemanın direktör ve senaristliğini üstlenen Metin Erksan’ın anıldığı panel, sinemalarıyla sinemamızda derin izler bırakan Metin Erksan’ın kısa bir belgeseliyle başlarken; Erksan üzerine keyifli bir sohbet ile devam etti.

“Türk İnsanı ve Tarihini Sıkıntı Edindi”

Söyleşide konuşmacı ve moderatör olarak bulunan sinema müellifi Suat Köçer, Metin Erksan’ın çok istikametli bir sinemacı olduğunu söyledi. Erksan’ın senaryo ve sinemalarının yanı sıra sinemaya bakışı, sanata yaklaşımı ve kanılarıyla de Türk sinemasını derinden etkilediğini söz etti. Usta direktörün sinema tutkusunu hatırlatan Köçer, ülke insanına olan sevgisi ve tarihe olan ilgisinin altını çizerek, Mustafa Kutlu ile senaryosunu yazdıkları lakin hayata geçiremedikleri “Medine Müdafaası” projesinin bu sevginin bir tezahürü olduğunu söyledi. Köçer, Erksan’ın Kemal Tahir’in kanılarından etkilendiğine de dikkat çekerek Lütfi Akad ve Halit Refiğ ile yerlilik ekseninde bir hassaslık geliştirdiklerini vurguladı.

“Susuz Yaz, Bir Nevi Öğretmen Oldu”

Söyleşide birinci kelamı alan oyuncu Hülya Koçyiğit, Erksan’ın nasıl bir insan olduğu sorusuna, usta oyuncu edebiyat, ideoloji üzere pek çok alanda büyük donanıma sahip bir direktörün kelam konusu olduğu karşılığını verdi. Sinemaya birinci adımını atmasında Erksan’ın tesirini anlatan Koçyiğit, annesinin ısrarı üzerine “Susuz Yaz” sinemasına dahil edildiğinden bahsetti. Metin Erksan’ın direktörlük hayatı boyunca teklif götürdüğü tek ismin bu sinema vasıtasıyla Hülya Koçyiğit olduğundan kelam edildiği sohbette Koçyiğit, “Susuz Yaz, hem Metin Erksan’ı hem sinemayı hem kırsal alanda yaşayan insanların nelerle karşılaştıklarını ve neler yaşadıklarını öğrenmem için bir nevi öğretmen oldu.” tabirlerini kullandı.

Erksan’ın, melodramları bırakırsak; toplumsal kıssalar seçtiğinin altını çizen Koçyiğit, daima söyleyecek kelamı olan ve toplumun yaralarına işaret eden, sıkıntılar hakkında uyaran mevzuları bulup çıkardığını belirtti ve onun bir fikir adamı olduğunu lisana getirdi.

Hülya Koçyiğit, Metin Erksan’dan yola çıkarak geleceğin direktörlerine, bilhassa büyük direktörlerin sinemaları olmak üzere çok sayıda sinema seyretmeleri tavsiyesinde bulundu. Dünü bilmeden yarını şekillendirmenin mümkün olmadığını söz eden Koçyiğit, tarih ve sanat tarihi okumaları yapmalarının ve insanları tanımanın çok kıymetli olduğunu vurguladı.

“Erksan, Sıkıntısı Olan Bir İnsandı”

İstanbul Üniversitesi İrtibat Fakültesi’nde dekan yardımcılığı misyonunu sürdüren Prof. Dr. Şükrü Sim ise sorular üzerine, kendisini yakından tanıma fırsatı bulduğu Erksan’ın fikir ve sanat anlayışına değindi. Sim, Metin Erksan’ın kendine has bir yapısı olduğundan bahsettiği konuşmasında; “Derdi olan bir insandı. Çocukluğundan ölünceye kadar bu ülke beşerinin daima daha yeterli olması kederini çekti.” tabirlerine yer verdi. Ayrıyeten Erksan’ın değerli bir entelektüel olduğunu söyleyen Sim, istikametini yalnızca Batı’ya dönmeyen, Doğu’yu da çok âlâ bilen bir aydından kelam ettiklerini belirtirken, toplumsal sıkıntılara, bu durumu sömürmeden yöneldiğini anlattı.

Tarih, müzik ve mimari üzere alanlarda bilgi birikimine sahip olan Erksan’ın, Lütfi Akad ile birlikte sinemamızda ortak bir lisan yaratma çabası içerisinde bulunduklarından da bahseden Sim, Metin Erksan’ın sinemalarında dikkat çeken istikametlerden birinin de anlattığı tüm bayanların direnen ve baş eğmeyen bir yapıya sahip olduğunu tabir etti. Konuklar söyleşinin sonunda, Suat Köçer’in yanı sıra seyirciden gelen sorulara da cevaplar verdi.

2. Sultanbeyli Memleketler arası Kısa Sinema Yarışması’nda, sinemamıza büyük katkıları bulunan Metin Erksan onuruna seçilecek 5 kısa film sinemaseverlerle buluşurken; dereceye giren sinemaların yanı sıra heyetin belirlediği bir finalist sinemaya verilecek ödül de bu yıl “Metin Erksan Heyet Özel Ödülü” ismiyle takdim edilecek. Kısa sinema yarışında dereceye giren sinemalar, 18 Aralık akşamı Atlas Sineması’nda düzenlenecek merasimle mükafatlarına kavuşacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Artvin Haber, Artvin Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!